HLIVA USTRICOVITÁ

 

Drevokazná huba hliva ustricovitá je v súčasnosti jedna z najliečivejších húb, ktorá sa osvedčuje mimo iného i pri liečení civilizačných chorôb. Jedinečné zloženie biologicky aktívnych, zdraviu prospešných látok nášmu organizmu maximálne vyhovuje.

Hliva ustricovitá má vysokú nutričnú hodnotu a je pôvodne z Číny, kde žila na kmeňoch stromov, z ktorých čerpala všetky prospešné látky. Obsahuje vysoký podiel vlákniny, sacharidy, proteíny, esenciálne aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B3, B5, B7, C a minerály Ca, Fe, Mg, P, K, Se, Na, Zn.

Jej antioxidačné účinky chránia bunky pred pôsobením voľných radikálov, posilňuje imunitu a pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Prvé zmienky o liečivých účinkoch hlivy sú staršie viac ako 2 000 rokov a pochádzajú z Číny – v tradičnej čínskej medicíne má táto huba svoje pevné miesto a bolo jej prisúdené poetické meno „božský kvet“.

Pokiaľ Vás nadchla predstava, že by sa hliva ustricovitá stala súčasťou Vášho zberu, tak verte, že pestovanie nie je žiadna veľká veda. Výsledkom tak bude, že od leta (niekedy i od jari) do jesene (či priaznivej zimy) budete môcť pozorovať, ako Vám Vaša hliva ustricovitá rastie a s ňou i možnosť rozšírenia prírodnej domácej lekárničky, kde by nemala chýbať ani aloe vera, o ďalší zázrak.

Predávajú sa už kompletne pripravené substráty v obaloch obsahujúcich z výroby diery, ktorými postupne začne hliva ustricovitá prerastať. Ďalšou možnosťou je domáce pestovanie hlivy na klátoch listnatých stromov (vŕba, breza, topoľ, buk, dub, lipa, jabloň či orech). Vybrané drevo však musí obsahovať dostatok vody, a tak je vhodné použiť kláty pochádzajúce zo stromu zoťatého v období jeseň až jar. Drevo sa v tomto prípade „očkuje“ podhubím, a to na oboch stranách, kde došlo k rezu. Sadba sa vlastne do týchto plôch „vtiera“. Dodatočne je tiež možné vyvŕtať do klátu ďalšie otvory, kam sa tiež podhubie umiestni. Naočkované kláty je potom nutné zabaliť do igelitových obalov, aby sa nevytratila vlhkosť. Ideálna teplota pre rast je 8 až 15 stupňov Celzia. Existuje taktiež možnosť pestovať hlivu ustricovitú na slame. Je teda zrejmé, že hliva ustricovitá - pestovanie - je činnosť, ktorá nie je náročná a na jej konci čaká odmena v podobe zázračného všelieku.