PŘÍCHÁZÍ NÁM CHLADNÉ POČASÍ!

S nadchádzajúcimi chladnými mesiacmi sme ďaleko viacej vystavení všemožným vírusovým ochoreniam či len nachladnutiu, ktoré môže byť tiež dosť otravné. To ako sme náchylní máme dané našou prirodzenou imunitou, ktorá je vrodená a v detstve dozrievajúca čo znamená, že ju nemáme všetci rovnako silnú, ale rôzne danú geneticky od našich rodičov. Avšak po celý život môžeme našu imunitu značne ovplyvňovať a tým teda našu slabú prirodzenú imunitu posilniť natoľko, že sa vyrovnáme jedincom, ktorí nebývajú chorí i keď v živote po žiadnom vitamíne nesiahli.

Dnes je na trhu veľa preparátov na posilnenie imunity, ktoré ale pri dobre zloženej strave a zdravom životnom štýle nemusia byť často potrebné. Pokiaľ máme vyváženú stravu s dostatok zeleniny a ovocia, stačí k tomu ešte pridať pravidelný pohyb a nemali by sme len tak nejakému nachladnutiu podľahnúť. Určite stojí za to si pravidelne odšťavovať sezónne ovocie, aby sme dostali do tela i také enzýmy, ku ktorým sa naše telo pri bežnej konzumácii nedostane, pretože nedokáže až tak dopodrobna rôzne plody rozložiť. Práve v týchto látkach tkvie tajomstvo veľmi pozitívneho vplyvu týchto štiav, ktoré nám pomáhajú ako s prečistením tela tak aj s imunitou, pretože telo bez toxínov, samozrejme znamená i lepšiu imunitu.

Určite by sme tiež mali voliť správne druhy ovocia a zeleniny. V zimných obdobiach by sme mali teda siahať po takých, čo majú vysoký obsah vitamínu C a zároveň k tomu dodávať vitamín D, ktorý je najmä obsiahnutý v mlieku, vaječnom žĺtku a rybách. Tieto dva vitamíny majú najväčší vplyv na našu obranyschopnosť. Veľmi vysoký počet ľudí trpí nedostatkom práve vitamínu D. Vitamín C je obsiahnutý vo veľkom množstve v mnohých druhoch ovocia či zeleniny, ale zasa nie až toľko v citrónoch, ako sa veľa ľudí mylne domnieva.

A kde teda nájdeme najviac vitamínu C? Na vitamín C sú nesporne veľmi bohaté šípky a čierne ríbezle, kde je tohto vitamínu až 200mg/100g, čo je 5 krát viac než v citróne. Ďalej sa na doplnenie tohto vitamínu hodí ružičkový kel, kiwi a brokolica, ktorá je ideálna i na polievku a tak nás v tomto spracovaní i zahreje, čo sa v zimných mesiacoch určite hodí.

Veľmi pozitívny vplyv na našu imunitu má i otužovanie. Chorý otužilec je asi veľmi vzácna záležitosť a nie je to žiadna náhoda. Ale nepleťte si otužovanie s bezhlavým skokom do napoly zamrznutej rieky a podobne. Otužovanie musíte robiť postupne a začínať i pokračovať malými krokmi, rovnako ako pri akejkoľvek činnosti. Pre začiatok je vhodné spať napríklad pri otvorenom okne, potom sa ráno umývať vlažnými až ľadovými sprchami. Respektíve začneme zakaždým vlažnejšou vodou, ale nie je nutné hneď v prvých dňoch dôjsť až k ľadovej vode, to môže byť i nevhodné, pretože naše telo nemusí byť ešte natoľko pripravené a tak by sme naopak mohli ochorieť. Potom je potrebné túto otužilosť pravidelne trénovať a pre tých čo by tomu naozaj prepadli, poslúžia už zmieňované rôzne vodné toky. Majte ale vždy na pamäti, že svojvoľné otužovanie je len pre úplne zdravých ľudí, pretože to čo môže byť pre zdravého jedinca prospešné, tak pre chorého môže byť smrteľné! V prípade nejakej chronickej choroby je potrebné akýkoľvek i ten základný typ otužovania konzultovať s lekárom či je to pre Vás prospešné alebo nie a do akej fázy. V prípade nachladnutia či choroby je potrebné otužovanie tiež vynechať, pretože by sa nám ešte viac priťažilo!

Pozn.: Nejedná sa o odborný text.