IMUNITNÝ SYSTÉM DETÍ SA POSTUPNE VYVÍJA.

Veľa detí, potom čo prvý raz nastúpi do nejakého kolektívu, spravidla to býva materská škôlka, naraz chytí všemožné choroby i napriek tomu, že sa predtým vždy všetkým možným chorobám vyhýbalo.

Je to dané tým, že obranyschopnosť detského organizmu je do značnej miery daná aj geneticky, a tak imunitu nášho dieťaťa posilňujeme v prostredí, kde sa zrazu objavia nejaké tie vírusy a organizmus sa nedokáže brániť. Samozrejme túto skutočnosť ovplyvňuje i to, že nie vždy si rodičia nechajú dieťa doma, keď prejavuje nejaké známky nachladnutia a to väčšinou z dôvodu vyťaženosti v zamestnaní a nemožnosti si nájsť nejakú náhradu na domácu opateru. Prirodzená imunita detí postupne dozrieva a samozrejme je vhodné ju posilňovať rôznymi prostriedkami, aby sme tak dosiahli čo najväčšiu imunitu našich detí.

Ako sme si povedali, určitú dávku prirodzenej obranyschopnosti dostaneme v genetickej výbave od svojich rodičov a potom je to individuálne, ako nám imunita bude počas predškolského a ranného školského veku dozrievať a vytvárať si protilátky proti bežným chorobám. Preto sa niektoré deti s istým infekčným patogénom vyrovnajú bez problémov, zatiaľ čo iné sa s ním ťažko vysporiadajú, a to je potom dané práve nie len vyzretosťou, ale tiež genetickou vybavenosťou, ktorú neovplyvníme.

Imunita dieťaťa sa dá nemálo posilniť, a to pravidelným pohybom, stravou v ktorej je dostatok zeleniny, ovocia, ďalej taktiež pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, otužovaním a pobytom na horách či pri mori. Naopak, nemusí byť dobré rozhodnutie dieťa chrániť pred všetkými možnými vírusmi, teda vytvárať mu akési úplne sterilné prostredie a to preto, že organizmus si potom nemôže vytvoriť protilátky a tým sa môže stať, že dieťa každému ochoreniu podľahne, i keď s ním príde do styku v minimálnej miere.

Asi každý z nás má spojený vitamín C s obranyschopnosťou, čo je samozrejme správne, ale nie je to jediný dôležitý vitamín pre obranyschopnosť ľudského organizmu. Veľmi dôležitú úlohu v tomto prípade hrá taktiež vitamín D, ktorého nedostatok spôsobuje oslabenú imunitu, ktorá sa časom prejaví častým nachladnutím a opakovanými infekciami či chrípkami. Nedostatkom práve tohto vitamínu trpí asi 50 % detskej i dospelej populácie. Tento vitamín obsahujú vo veľkej miere mliečne výrobky a ryby.

Zdroj: Novinky